Środowisko
6 największych kłamstw dotyczących katastrofy w Czarnobylu

Wczoraj minęło dokładnie 30 lat od największej katastrofy w historii energetyki jądrowej - awarii w reaktorze bloku energetycznego nr 4 elektrowni imienia Włodzimierza Lenina w Czarnobylu, w wyniku której doszło do trwającego 9 dni pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych na ogromnym obszarze. Szacuje się, że skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar nawet 146 tys. km² na pograniczy Ukrainy i Białorusi. Z powodu skażenia przesiedlono setki tysięcy ludzi, a wielu ocenia wybuch w Czarnobylu, jako wydarzenie, które przyspieszyło rozpad Związku Radzieckiego.

W ciągu 30 lat wokół wydarzenia, które miało miejsce 26 kwietnia 1986 roku, narosła niewyobrażalna ilość mitów. Fakty na temat katastrofy były przeinaczane, a brak zaufania (ze wszech miar słuszny) do informacji podawanych przez władze ZSRR znacznie przyczynił się do powstania legend na temat przyczyn samej katastrofy, jak i jej następstw.

Na kolejnych stronach przedstawiam kilka najczęściej powtarzanych kłamstw dotyczących samej katastrofy, jak i jej konsekwencji.


Dodano 19 maja 2018 o 20:05 przez Marcin Kabziński

Komentarze

Zobacz również

Człowiek
Już wiemy, po co mężczyźni zapuszczają brodę
Wyniki najnowszych badań sugerują, że z im większą konkurencją ze strony innych samców musi zmierzyć się mężczyzna, tym jego zachowanie staje się bardziej ekstrawaganckie. Na podstawie wyników przedstawionych w czasopiśmie Evolution and Human Behavior naukowcy sugerują, że niektórzy mężczyźni mogą zapuszczać bujną brodę, by sprawiać wrażenie bardziej dominujących, co w oczach kobiet jest równoznaczne ze wzrostem atrakcyjności.
W swojej pracy zatytułowanej „Are badges of status adaptive in large complex primate groups?” autorzy dr Cyril Grueter, dr Karin Isler oraz dr Barnaby Dixson postanowili przyjrzeć się hipotezie, jakoby naczelne żyjące w dużych społecznościach rozwinęły rzucające się w oczy ozdoby w celu przyciągnięcia jakże cennej uwagi samic. Pod uwagę wzięto m.in. srebrno-białą sierść u pawianów, czerwoną pierś dżelad, charakterystyczne nosy u nosaczy oraz brody u ludzi.

Dodano 18 lutego 2018 o 12:02 przez Marcin Kabziński
Środowisko

Dodano 17 lutego 2018 o 14:02 przez Marcin Kabziński
Zwierzęta
Nadzieja dla milionów ludzi

Dodano 29 grudnia 2017 o 09:12 przez Marcin Kabziński źródło: https://www.instagram.com/wiedzoholikpl/
Człowiek
Moje serce

Dodano 28 grudnia 2017 o 17:12 przez Marcin Kabziński źródło: https://www.instagram.com/wiedzoholikpl/